Egaz Moniz

Do chirurgii duszy wystarcza szpikulec do lodu, młotek i operator wiedzący lepiej. Leukotomia przedczołowa była powszechną metodą lecznictwa USA i cywilizowanego świata. Dawała wymierne efekty, zabierając pacjentom duszę.
Czasem umierali. Takie powikłanie, w zasadzie nie ma różnicy.
Krzyk, agresja pacjenta, lub kara za złe zachowanie były wskazaniem do…
„Lot nad kukułczym gniazdem”?
Najwięcej zabiegów wykonano w Stanach Zjednoczonych i Norwegii. Historia lubi się powtarzać. Właśnie stamtąd przylatują samoloty z Polakami, którzy zachorowali. Samoloty ze zmumifikowanymi przez leki ludźmi. – Trzy dni, najtaniej, mega dawki leków. Później samolot do kraju, skąd przyjechali.
Najczęściej bez pielęgniarki.
Karta informacyjna po angielsku.
W szpitalu w Polsce po kilku dniach forsowanej diurezy, taki Wariat otwiera oczy.
Dobra tradycja pozostaje w krajach, gdzie wszyscy żyją szczęśliwie.
Teraz jawnie nie stosuje się lobotomii. Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny została. Wiecie, gdzie ją mam?
O tu –

Autor: Ktomasz

Ecce homo. Primum non nocere.

10 myśli na temat “Egaz Moniz”

 1. Myślisz że takie szczęśliwe kraje budowały swoją historię, swoją podstawę bycia wzorem za pomocą takiej cichej „eliminacji”. Nie znam skali tych zdarzeń i prawdziwych pobudek więc trudno to oceniać. Może podobna niewiedza jest i dziś tylko Metody się zmieniły?
  Pomijając to i fakt braku widzenia człowieka w człowieku takim jaki on jest.. pomimo tego zadziwia mnie że fizyczna ingerencja w mózg potrafi tak działać na psychikę na tożsamość.czyżbyśmy byli tylko kukłami?

  Dajesz do myślenia..

  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Tak myślę. Neutralna Szwajcaria też eksterminowała Żydów, po cichutku, nikt nie wiedział o tym przez wiele lat.
   A co do duszy i Biologii, to całkiem inne pojęcia, nie muszą się wykluczać.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

  1. Zacna muzyka i teksty. Niestety po lobotomii przedczołowej to nawet, ponoć, smutno nie jest. Jest nijako. Z pacjentem traci się wszelki kontakt emocjonalny. Za to się uspokaja, bo już mu nie zależy. Pobudzeni Wariaci brzydko wyglądają i mogą dać w ryj. – W sumie to kwestia detali, czy lepsze to, czy obcięcie całej głowy.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

   1. Wszelka terapeutyka, kery nie można przetestować na sobie, jest nieludzka, i dotyczy to kożdy kwestii i dziedziny życia.
    PZDR

    Polubienie

   2. Gdy byłem podlotkiem, słuchałem Variete. Ale bardzo „po łebkach”. Nie miałem sprzętu. Monofoniczny magnetofon to gdzieś od ’88. Kasety nagrane z radia, nie puszczali często.
    Pozdrawiam.

    Polubienie

   3. Niestety masz rację. Ale opowiadanko, czy esej przytoczony, wyraża też mój stosunek do Nagrody Nobla. Egaz Moniz dostał Nobla z medycyny za lobotomię.
    Pozdrawiam.

    Polubienie

   4. Prabhupada gdy z Indii przyjechoł do stanów, tłumaczył, że naukowcy, przywieźli trocha piasku z Księzyca, sami sobie, jedyn drugiemu przyznajom nagrody, a problem głodu bliźniego, prawie w kożdym miejscu na Ziemi, jest poza zasiengiem ich dokonań…a co do sprzyntu, to boł zwyczaj, by na koncerty w latach osimdzisiontych, brać monofoniczny ZK i nagrywać…a potym słuchać w domu z 50 razy by rozpracować teksty, i przemyśleć co autor mioł na myśli…najbardziej klarowny przekaz: Made in Poland „Nie mówie ja myśle”..:)
    PZDR

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s