Egaz Moniz

Do chirurgii duszy wystarcza szpikulec do lodu, młotek i operator wiedzący lepiej. Leukotomia przedczołowa była powszechną metodą lecznictwa USA i cywilizowanego świata. Dawała wymierne efekty, zabierając pacjentom duszę.
Czasem umierali. Takie powikłanie, w zasadzie nie ma różnicy.
Krzyk, agresja pacjenta, lub kara za złe zachowanie były wskazaniem do…
„Lot nad kukułczym gniazdem”?
Najwięcej zabiegów wykonano w Stanach Zjednoczonych i Norwegii. Historia lubi się powtarzać. Właśnie stamtąd przylatują samoloty z Polakami, którzy zachorowali. Samoloty ze zmumifikowanymi przez leki ludźmi. – Trzy dni, najtaniej, mega dawki leków. Później samolot do kraju, skąd przyjechali.
Najczęściej bez pielęgniarki.
Karta informacyjna po angielsku.
W szpitalu w Polsce po kilku dniach forsowanej diurezy, taki Wariat otwiera oczy.
Dobra tradycja pozostaje w krajach, gdzie wszyscy żyją szczęśliwie.
Teraz jawnie nie stosuje się lobotomii. Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny została. Wiecie, gdzie ją mam?
O tu –

10 myśli na temat “Egaz Moniz”

 1. Myślisz że takie szczęśliwe kraje budowały swoją historię, swoją podstawę bycia wzorem za pomocą takiej cichej „eliminacji”. Nie znam skali tych zdarzeń i prawdziwych pobudek więc trudno to oceniać. Może podobna niewiedza jest i dziś tylko Metody się zmieniły?
  Pomijając to i fakt braku widzenia człowieka w człowieku takim jaki on jest.. pomimo tego zadziwia mnie że fizyczna ingerencja w mózg potrafi tak działać na psychikę na tożsamość.czyżbyśmy byli tylko kukłami?

  Dajesz do myślenia..

  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Tak myślę. Neutralna Szwajcaria też eksterminowała Żydów, po cichutku, nikt nie wiedział o tym przez wiele lat.
   A co do duszy i Biologii, to całkiem inne pojęcia, nie muszą się wykluczać.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

  1. Zacna muzyka i teksty. Niestety po lobotomii przedczołowej to nawet, ponoć, smutno nie jest. Jest nijako. Z pacjentem traci się wszelki kontakt emocjonalny. Za to się uspokaja, bo już mu nie zależy. Pobudzeni Wariaci brzydko wyglądają i mogą dać w ryj. – W sumie to kwestia detali, czy lepsze to, czy obcięcie całej głowy.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

   1. Wszelka terapeutyka, kery nie można przetestować na sobie, jest nieludzka, i dotyczy to kożdy kwestii i dziedziny życia.
    PZDR

    Polubienie

   2. Gdy byłem podlotkiem, słuchałem Variete. Ale bardzo „po łebkach”. Nie miałem sprzętu. Monofoniczny magnetofon to gdzieś od ’88. Kasety nagrane z radia, nie puszczali często.
    Pozdrawiam.

    Polubienie

   3. Niestety masz rację. Ale opowiadanko, czy esej przytoczony, wyraża też mój stosunek do Nagrody Nobla. Egaz Moniz dostał Nobla z medycyny za lobotomię.
    Pozdrawiam.

    Polubienie

   4. Prabhupada gdy z Indii przyjechoł do stanów, tłumaczył, że naukowcy, przywieźli trocha piasku z Księzyca, sami sobie, jedyn drugiemu przyznajom nagrody, a problem głodu bliźniego, prawie w kożdym miejscu na Ziemi, jest poza zasiengiem ich dokonań…a co do sprzyntu, to boł zwyczaj, by na koncerty w latach osimdzisiontych, brać monofoniczny ZK i nagrywać…a potym słuchać w domu z 50 razy by rozpracować teksty, i przemyśleć co autor mioł na myśli…najbardziej klarowny przekaz: Made in Poland „Nie mówie ja myśle”..:)
    PZDR

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s